Witamina E większości znana tylko jako witamina płodności i młodości. Witamina ta obejmuje osiem związków (tokoferole i tokotrienole), które w organizmie człowieka wykazuje dużo więcej zróżnicowanych funkcji.
Jej niedobór przyczynia się do porażenia i dystrofii mięśni, niedokrwistości, zmian zwyrodnieniowych w układzie nerwowym, problemów z koncentracją, a nawet gorszego gojenia się ran i obniżonej odporności.
Według danych Instytutu Żywności i Żywienia, dzienne zapotrzebowanie na witaminę E jest zróżnicowane i zależy m.in. od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Średnio wynosi ono 6 mg u dzieci, 10 mg u mężczyzn, 8 mg u kobiet (przyjmujące tabletki antykoncepcyjne potrzebują jej więcej) oraz 20-50 mg u osób starszych (po 75 roku życia).
Podobnie jak witamina A, D i K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jest magazynowana w organizmie (a nie wydalane z moczem czy potem, jak witaminy rozpuszczalne w wodzie). Przyswajanie jej przez organizm wspomagają witamina A, kompleks witamin B, witamina C, mangan, selen, fosfor oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Musimy jednak pamiętać, że ilość witaminy E w produktach ulega zmniejszeniu pod wpływem tlenu. Dłuższe przechowywanie produktów wpływa niekorzystnie na jej zawartość. Najlepszym źródłem witaminy E są oleje roślinne, oliwa z oliwek, kiełki i zarodki (zwłaszcza pszenicy), orzechy, nasiona słonecznika, płatki owsiane, pietruszka, papryka, szpinak, sałata, spirulina, kukurydza, awokado, żółtko, produkty mleczne.
Funkcje witaminy E w organizmie:
– wraz z witaminą C i β- karotenem pełni rolę biologicznego przeciwutleniacza, czyli chroni organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników,
– zapobiega miażdżycy- hamuje utlenianie cholesterolu LDL,
– zapobiega chorobom nowotworowym,
– zapobiega również tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych, dlatego zaleca się jej zażywanie osobom mającym wysokie stężenie cholesterolu we krwi oraz w profilaktyce przeciw zawałowi mięśnia sercowego,
– poprawia działanie insuliny i normują poziom glukozy we krwi,
– zapobiega wadom cewy nerwowej płodu oraz warunkuje prawidłowy przebieg ciąży,
– wpływa na prawidłową wydolność mięśni,
– zapobiega procesom starzenia skóry,
– wpływa na wytwarzanie nasienia mężczyzn,
– wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku.
Jak wszystko, także i witaminę E można przedawkować. Takie ryzyko praktycznie nie występuje, jeżeli dostarczana jest wyłącznie z pożywieniem. Ostrożność należy zachować tylko przy suplementacji.
Do objawów przedawkowania witaminy E należą:
– bóle głowy,
– krwawienia,
– zmęczenie i senność,
– osłabienie mięśni,
– zaburzenia widzenia,
– zaburzenia jelitowe.
Mam nadzieje, że choć trochę przybliżyłam Wam jedną z bardzo często pomijanych w naszej diecie witamin. Jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Decyduje o wielu czynnościach organizmu i ma również wpływ na nasz wygląd zewnętrzny. Pamiętajmy, że chociaż dzienne zapotrzebowanie na witaminę E jest bardzo małe, to jej niedobór może skończyć się poważnymi dolegliwościami.