Witamina C (kwas askorbinowy) to związek, który wszystkim jest doskonale znany. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dla sportowców ma on szczególne znaczenie. To właśnie u osób regularnie uprawiających sport i pracujących fizycznie udowodniono, że przyjmowanie profilaktycznie witaminy C zmniejsz ryzyko przeziębień nawet o połowę. Warto wiec przypomnieć sobie kilka istotnych kwestii z nią związanych.
Niestety człowiek nie posiada zdolności jej syntetyzowania jak większość zwierząt, więc musi sobie ją dostarczać wraz z pożywieniem lub suplementować. Należy ona również do najmniej trwałych witamin, jest wrażliwa na wyższą temperaturę, zwłaszcza w obecności tlenu i metali (miedź, żelazo), na niektóre leki (aspirynę, sulfonamidy, barbiturany) oraz środowisko alkaliczne lub obojętne. W związku z powyższym straty związane z przygotowywaniem potraw są ogromne, nawet 75% i więcej. W poniższej tabeli zostały przedstawione normy zapotrzebowania na witaminę C, należy jednak pamiętać, że zwiększa się ona u osób z nadciśnieniem, palaczy, alkoholików, diabetyków i tych stresujących się nadmiernie.
Witamina ta głównie kojarzy nam się z odpornością, ma ona jednak wiele innych funkcji w naszym organizmie. Nie zapominajmy, że:
– ma działanie bakteriobójcze,
– wspomaga gojenie ran,
– wspomaga walkę z nowotworami,
– hamuje utlenianie złego cholesterolu,
– chroni przed niedokrwienną chorobą serca,
– stymuluje wytwarzanie kolagenu,
– zwiększa przyswajalność niehemowego żelaza.
Trwały niedobór witaminy C może doprowadzić do szeregu chorób, a nawet szkorbutu. Najczęstszymi jednak objawami jej niedoboru są:
– tendencje do częstego występowania siniaków,
– brak apetytu,
– osłabienie organizmu,
– częste krwotoki,
– wolne gojenie się ran,
– bóle mięśni i stawów.
Gdzie znaleźć kwas askorbinowy w pożywieniu:
– owoce dzikiej róży,
– czarne porzeczki,
– natka pietruszki,
– rokitnik,
– papryka,
– nasiona chia,
– brukselka,
– kalarepa,
– brokuły,
– kiwi,
– papaja,
– jagody goji,
– truskawki,
– cytrusy.
2 myśli na temat “WITAMINA C”