PAMIETAJ O BADANIACH PROFILAKTYCZNYCH

Chcąc rozpocząć walkę o siebie i swoje lepsze życie musimy zacząć od podstaw. Każdy z nas wie, że zdrowie jest najważniejsze ale niestety nie każdy o nie dba. W tym miejscu wyjątkowo nie mam na myśli braku aktywności fizycznej i złych nawyków żywnościowych. Większość ludzi chodzi do lekarza gdy jest chora, gdy coś im dolega. Wciąż zapominamy o profilaktyce, o konieczności systematycznego wykonywania badań. Proponuję łatwy i sprawdzony sposób aby się z tym uporać. Wystarczy na początku roku w nowo zakupionym kalendarzu zaznaczyć kilka dat  i się tego trzymać.

 

Jeśli czujemy się dobrze i na nic nie chorujemy wystarczy pamiętać żeby:

– raz w roku zrobić podstawowe badania krwi i moczu, w przypadku kobiet również odwiedzić gabinet ginekologiczny i wykonać cytologie. Jeśli jesteś po czterdziestce nie zapomni o mammografii (wcześniej pamiętaj o regularnym samobadaniu);

– raz na pół roku udać się do stomatologa;

– raz na kilka lat wykonać USG brzucha, EKG, badanie wzroku, badania hormonalne;

– w  przypadku mężczyzn co kilka lat odwiedzić gabinet urologa (z wiekiem wizyty muszą być coraz częstsze).

 

Jak widzisz badań nie jest dużo. To tak naprawdę zajmie Ci  kilka minut w ciągu roku, które warto znaleźć w tej codziennej gonitwie. Z wiekiem jest ich trochę więcej ale to ciągle kropla w morzu czasu, który dzięki nim możesz zyskać.

W związku z tym, że rok już dawno się rozpoczął, a Twój kalendarz jest  w  dużej części wypełniony, proponuję bez wymówek usiąść dzisiaj wieczorem i przeanalizować o czym zapomniałaś/eś i umów się na wizyty do lekarza i na badania laboratoryjne.

 

zdrowie

Jedna myśl na temat “PAMIETAJ O BADANIACH PROFILAKTYCZNYCH

  1. Post jak najbardziej potrzebny, nasze zdrowie jest najważniejsze, a tematy badań profilaktycznych powinny być coraz częściej poruszane, gdyż zapominamy o nich w codziennym pośpiechu.
    Super, że ktoś o tym pamięta 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.