nowotwór piersi

NIEZWYKŁE DZIEWCZYNY

Od wielu lat październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W mediach pojawia się sporo informacji na ten temat, ruszają kampanie społeczne, a w przychodniach wiszą na sianach różowe wstążki.

Mam wrażenie, że z roku na rok świadomość kobiet na temat profilaktyki nowotworowej jest coraz większa, a mimo to wciąż wiele z nas bada się zbyt rzadko, a niekiedy nawet wcale. Rak piersi nie ma litości, wg statystyk co ósma z nas będzie zmuszona się z nim zmierzyć.

nowotwór piersi, rak piersi

Książka, którą ostatnio otrzymałam i z całego serca chciałabym Wam polecić, opowiada o kobietach, które „dopadła” ta choroba. Nie jest to jednak pozycja o cierpieniu, bólu i lęku, nic bardziej mylnego. Autorka Agnieszka Witkowicz- Matolicz dziennikarka, reporterka, socjolożka przedstawia nam dziesięć niezwykłych historii wypełnionych wielkimi pragnieniami i potężną kobiecą siłą.

Opisuje, jak zmagały się z tą chorobą. Wracają z czytelnikiem do własnych intymnych przeżyć, smutków, radości, odkryć i porażek. Analiza momentami jest bardzo poruszająca. Na własnych przykładach pokazują nam, jak zrozumieć chorobę i gdzie znalazły siłę do walki z nią. Jak radziły sobie z negatywnymi myślami, poczuciem bezradności i złym nastawieniem. Nowotwór spotyka je na różnych etapach życia, w związku z czym każda z nich radzi sobie z nim w inny sposób.  Wspólny mianownik, który  łączy te historie to ogromna chęć życia tych niezwykłych dziewczyn. Książka uzmysławia nam, jak istotne jest, aby w tym poczuciu bezradności wyzwolić siłę i chęć do życia, aby w nią uwierzyć, zapanować nad strachem, utrzymać pozytywne nastawienie. Potraktować ten czas jako przejściowy, jako zadanie do wykonania i iść dalej. Dla mnie bez wątpienia wszystkie z opisanych dziewczyn są wyjątkowe, każda zmusza czytelnika do zatrzymania się na chwilę, pochylenia się nad swoim życiem. Czy naprawdę mam na co narzekać? Czy doceniamy to, co dał mi los? Uczmy się od NIEZWYKŁYCH DZIEWCZYN radości życia i woli walki.

rak piersi

Książka ma również drugą część zatytułowaną LEKARZE I EKSPERCI, która stanowi źródło wielu informacji. Składa się ona z licznych pytań i odpowiedzi opisujących przyczyny powstawania raka, sposoby zapobiegania i jego rozpoznawania. Szczególne znaczenia ma również szereg praktycznych wiadomości dla kobiet, które właśnie usłyszały diagnozę.

rak piersi

Książka moim zdaniem dokonuje rewolucji w podejściu do raka. Dotąd słysząc słowo ”nowotwór” , nasuwało nam się skojarzenie  z cierpieniem,  ogromnym bólem, łzami i wyniszczeniem organizmu. Autorka swoim nieszablonowym podejściem zapoznaje nas  z tematem w sposób bardzo łagodny, pozostawiając czytelnikowi mnóstwo wiary w skuteczność leczenia. Warto pamiętać, że „choroba nowotworowa to czerwone światło, znak STOP. Każda choroba przewlekła to wezwanie do zmiany życia, myślenia i wartościowania”, a nie wyrok śmierci.

rak piersi
Niezwykłe Dziewczyny

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.