Okres jesienno- zimowy nie jest łatwy dla naszego organizmu- musi radzić sobie w naprawdę trudnych warunkach.
Zmieniające się temperatury, mniej światła słonecznego, częstsze infekcje — to wszystko bardzo często przekłada się na mniejszą aktywność i chęć podjadania wysokokalorycznych, niezdrowych przekąsek. Naszym priorytetem powinno być teraz przede wszystkim wsparcie odporności, utrzymanie dotychczasowej aktywności fizycznej, jak również zdrowej wagi. Aby jesień i zima nie były dla nas takie straszne, wystarczy dosłownie kilka prostych kroków.
Krok 1
Ruszaj się -dużo spaceruj na świeżym powietrzu, wprowadź ćwiczenia oporowe z wykorzystaniem różnego rodzaju obciążenia m.in. ciężary, hantle, gumy oporowe, taśmy elastyczne itd.
Krok 2
Zastosuj lekki deficyt kaloryczny -oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i zredukuj je o 10-15%. Oznacza to spożywanie mniej kalorii, niż organizm zużywa. Nie wymaga to wyrzeczenia się ulubionych potraw, ale dbałość o odpowiednie porcje.
Krok 3
Zwiększ ilość białka i błonnika w diecie, a tym samym ogranicz węglowodany. Świetnie sprawdzą się również śniadania białkowo-tłuszczowe, które ograniczą wyrzut insuliny oraz nasycą Cię na 3-4 godziny.
Krok 4
Nie podjadaj- unikaj podjadania pomiędzy posiłkami. Skomponuj swój jadłospis w taki sposób, aby zawierał 3-4 bogate w wartości odżywcze posiłki. Zachowaj tzw. post nocny (co najmniej 12 godzin).
Krok 5
Zadbaj o sen- wysypiaj się 7-9 godz. na dobę. Sen jest najlepszym sposobem na regenerację naszego organizmu. Aby poprawić jego jakość, unikaj siedzenia przy komputerze, telefonie i oglądania telewizji w ciągu ostatniej 1,5 godziny przed snem. Światło niebieskie bowiem hamuje uwalnianie melatoniny.
Krok 6
Zastosuj celowaną suplementacje- czyli ukierunkowaną na konkretny cel i określoną potrzebą organizmu. Suplementy należy przyjmować mądrze, adekwatnie do potrzeby organizmu, najlepiej po wykonaniu badań i konsultacji z lekarzem.
Krok 7
Ogranicz alkohol i cukier- powinno pomóc to w ograniczeniu gwałtownych spadków energii i dostarczania organizmowi zbędnych kalorii. Konsekwencje zdrowotne ich nadużywania myślę, że nie trzeba już nikomu tłumaczyć.
Brzmi prosto, prawda?
Zaręczam jednak, że wprowadzenie nawet części tych powyższych kroków, zdecydowanie zrobi różnicę na plus dla Twojego zdrowia, sylwetki i samopoczucia. Polecam!
Przeczytaj również:
Jak przetrwać jesień i zimę w dobrej formie” to pytanie, które nurtuje wielu z nas, gdy dni stają się krótsze, a temperatura spada. Artykuł, który porusza ten temat, to prawdziwa kopalnia praktycznych wskazówek dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
Artykuł jest super, pełen praktycznych wskazówek! Dzięki niemu czuję, że jestem gotowa na jesienne i zimowe wyzwania. Bardzo pomocny!
Wskazówki w artykule poruszają temat dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne, podkreślając znaczenie zrównoważonej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniego odpoczynku. To doskonała lektura dla każdego, kto chce cieszyć się dobrym samopoczuciem nie tylko kiedy świeci słońce nad nami.
Zgadzam się ze wszystkimi krokami – zwłaszcza z odpowiednią ilością snu, pilnowaniem białka w posiłkach oraz niepodjadaniem między posiłkami (wiele osób non stop coś je ;)). Ma to ogromny wpływ na poziom naszej energii w ciągu dnia.
Pozdrawiam
Agata
https://agataholistycznie.blogspot.com