badania profilaktyczne

Zbadaj się!

Zbadaj się! To mój apel do Ciebie, z którym wracam jak bumerang co roku.

Badania profilaktyczne to niezbędny obowiązek każdego człowieka, który dba o swoje zdrowie i chce jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to za mało. Powinieneś obserwować swój organizm i reagować zawsze, gdy tylko coś cię zaniepokoi. Pamiętaj jednak, że są choroby, które długo mogą nie dawać widocznych objawów, a jednocześnie sieją spustoszenie w organizmie. Wciąż zapominamy o profilaktyce, temat tak ważny, a odsuwany przez większość w czasie, na bliżej nieokreślone później. Wystarczyłoby wpisać do kalendarza termin wykonania badań i się trzymać się tego, podobnie jak to robimy w przypadku innych planów. 

Zbadaj się!

Jeśli czujemy się dobrze i na nic nie chorujemy, wystarczy pamiętać, aby:

– raz w roku zrobić podstawowe badania krwi i moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, w przypadku kobiet również odwiedzić gabinet ginekologiczny i wykonać cytologie. Jeśli jesteś po czterdziestce, nie zapomni o mammografii (wcześniej pamiętaj o regularnym samobadaniu);

– raz na pół roku udać się do stomatologa;

– co kilka lat wykonać USG brzucha, EKG, badanie wzroku, badania hormonalne;

– w  przypadku mężczyzn co kilka lat odwiedzić gabinet urologa (z wiekiem wizyty muszą być coraz częstsze).

Chciałabym jednak podkreśli, że lista jest bardzo uogólniona, zakres badań i częstotliwość ich wykonywania, zależy głównie od naszego wieku oraz stanu zdrowia.

Monitorowanie stanu zdrowia tak naprawdę zajmuje kilka minut. Warto je znaleźć w ciągu roku,  umożliwiają one bowiem realną ocenę wpływu naszego trybu życia na organizm i wprowadzenie koniecznych zmian.

W związku z tym, że nowy rok rozpoczął się już jakiś czas temu, a Twój kalendarz może być już w  dużej części wypełniony, proponuję usiąść dzisiaj wieczorem (bez zbędnych wymówek) i umów wizytę lekarską i termin badań.

POLECAM RÓWNIEŻ:

Piersi poradnik dla każdej kobiety

Czego nie powinniśmy jeść na śniadanie

Zacznij jak będziesz gotowy

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.